Çerkez Mantısı


ÇERKEZ MANTISI VEYA PATETESLİ MANTI
Geçen hafta cuma günü arkadaşım Gülistan bizi  çagırdı . Harika bir mantı yapmış annesi Fatma teyze. Mantıyı yemede yanında yat.Fatma teyzem bize taze taze pişirirken bende sizler için kısaca tarifini aldım.Aynı zamanda fotoğrafladım.Yapılışına gelince önce kayseri mantısı için hazırladığımız hamur gibi un tuz ve suyla  kulakmemesi yumuşaklığından biraz sert hamur hazırlanır.Hamur dinlenirken daha önceden haşladığımız patateslerle içi  hazırlanır.Patatesler soyulur ezilir içine ince kıyılmış soğan maydanoz ve kırmızı biber tuz katılarak yoğrulur.Hamur açılıp kare kare kesilir içlerine harç konarak muska şeklinde kapatılır.Aşağıdaki görüntü elde edilir.

 Hazırlanan hamurlar sıçak su içinde haşlanarak tapaklara alınır üzerlerine sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos dökülür.Afiyetle yenir.Biz öyle yaptık .
Gülistan'a ve annesi Fatma teyzeye çok teşekkür ederiz ellerine sağlık. 
pürpürüm
Arkadaşlar Gülistan taze semiz otundan bir salata yapmış nefis olmuş.Biz semiz otuna pürpürüm de deriz.Her neyse ince ince doğradığımız semiz otlarına domates biber eklenir üzerine limon ve bir damla zeytin yağ. Deneyin bayılacaksınız.                                                                                                             AFİYET OLSUN.............

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !